Na筰 u鑕nici na 畊panijskoj smotri Lidrano 2012.
Autor: Dajana Vinkovi, 28. 2. 2012.

Kao i svake godine, i ove se godine naša škola plasirala na 緐panijsku razinu smotre literarnog i dramskog stvaralaštva LIDRANO 2012. Smotra se odr綼la 21. velja鑕 u OŠ Antuna Mihanovi鎍 u Osijeku. Našu školu predstavljali su u鑕nici 4. d razreda koji su sa svojom vjerou鑙teljicom Vanesom Šeri, uvje綽ali dramsko-scensku igru „Tikve“.

Rije je o pri鑙 nepoznatog autora o djelovanju misionara u Africi, od koje je vjerou鑙teljica Šeri priredila dramski tekst, osmislila uloge i re緄rala scenografiju. Kostimi i brojni rekviziti na鑙njeni su uz pomo njihove u鑙teljice Anite Korov, samih u鑕nika i njihovih roditelja.

Uz timski rad, napravili smo pravo malo afri鑛o selo u Tanzaniji, misija Zanzibar. To je jedna topla pri鑑 o razlikama u kulturi Zapada i Juga koje se nadilaze razumijevanjem, prihva鎍njem razlika i glazbom. Mladi misionari nastoje upoznati Afrikance s tikvama kao zdravim i hranjivim plodovima prirode, no oni, prvi puta ih vidjevši, pani鑞o bje緀 od njih misle鎖 da su opasne 緄votinje zvane „mtambazzi“. Lik patera Jere, koji je odjeven u njihovu odje鎢 i svira bubanj, riješava nesporazum darivanjem, bezazlenoš鎢, glazbom i u緄vljavanjem u njihov strah od tikava. Zajedni鑛im snagama napadaju „opasne 緄votinje“ i pjevaju veselu pjesmu o dobrom Bogu koji osloba餫 鑟vjeka od svakog straha.

U鑕nici su koristili jezik swahili kao i folklor plemena Masai. Svih deset u鑕nika svirali su razli鑙te instrumente Orfovog instrumentarija, pjevali i plesali.

Ovaj je scenski prikaz od strane povjerenstva za izbor na dr綼vnu razinu bio ocijenjen samim pohvalama. Predsjednik prosudbenog povjerenstva bio je zagreba鑛i redatelj Mario Kova koji je svojim neposrednom i pozitivnom komunikacijom razveselio sve u鑕nike, objasnio visoku kvalitetu i time konkurenciju ovogodišnjeg Lidrana i tešku ulogu koju su imali pri odabiru igrokaza na dr綼vnu razinu. Naš se igrokaz nije uspio plasirati dalje, ali to ne zna鑙 da ga s radoš鎢 ne鎒mo podijeliti na lokalnoj razini.

U鑕nici su se neposredno prije svog nastupa slikali s osje鑛om glumicom Sandrom Lon鑑ri Tankosi, poznatija kao prodava鑙ca Višnja iz serije „Dolina Sunca“ koja je tako餰r pogledala naš igrokaz i bila oduševljena njime.