Obilje綼vanje ''EDL (European Day of Languages) 2022.''
Autor: Dajana Vinkovi, 11. 10. 2022.

Diljem Europe 700 milijuna Europljana zastupanih u Vije鎢 Europe s 46 dr綼va 鑜anica poti鑥 se na u鑕nje što više jezika, u svakoj 緄votnoj dobi, u školi i izvan nje. Budu鎖 da je jezi鑞a raznolikost alat za postizanje ve鎒g me饀kulturnog razumijevanja i klju鑞i 鑙mbenik bogate kulturne baštine našeg kontinenta, Vije鎒 Europe promi鑕 višejezi鑞ost u cijeloj Europi.

Na inicijativu Vije鎍 Europe, Europski dan jezika obilje綼va se 26. rujna, još od 2001. (...)''

Izvor: https://edl.ecml.at

Ovogodišnju temu: ''Poštujemo sve europske jezike'' naš školski aktiv nastavnica stranih jezika (engleski i njema鑛i) odlu鑙o je zajedno sa u鑕nicima i u鑕nicama prikazati u obliku

''A message in/on a bottle'' = ''Poruka u/na boci''.

Sudionici su imali priliku istra緄ti, slušati i 鑙tati te zapisati i na kreativan na鑙n prenijeti i podijeliti poruku (jednu rije) na više Europskih jezika. Poruka glasi: ''MIR'', ''PEACE'', ''DER FRIEDEN'', ''BÉKE'', ''PACE'', ''PAIX'', ''PAZ'',  ''POKÓJ'', ''SIOCHAIN'', ''MИΡ'' (...)

U aktivnostima sudjelovalo je 202 u鑕nika i u鑕nica, tj. 16 razreda: 4.A, 4.E, 5.A, 5.C, 5.D, 5.E, 6.B, 6.C, 6.E, 7.B, 7.C, 7.D, 7.E, 8.B, 8.C, 8.D koji su u razdoblju od 16.09. do 06.10. tijekom redovne i dodatne nastave izradili svoje poruke u/na bocama, postere i izlo綽u svojih radova u u鑙onicama EJ/NJ jezika u OŠ Beliš鎒 i na panoima i u hodniku PŠ Veliškovci. Zanimljivost tog projekta je bila da su sami sudionici predlagali ideje i rješenja pa su neki razredi na prijedlog u鑕nica Ive Vinceti i Magdalene Loknar (7.C) poruke u bocama dodatno unaprijedili prihva鎍njem izazova izrade ribica i morskog 緄vota od origamija, a prate鎖 ideje u鑕nika 5.A Toni Gregorovi i Ivano Svoboda, jednu od u鑙onica nastanile su, prvo jedna, a uskoro i druga 3D-isprintana mini-hobotnica ''Steve and Eve'' za koje ve postoji nekoliko ideja budu鎖h aktivnosti ''pomaganja'' oko u鑕nja engleskog jezika.

Tako餰r prijavili smo se i na Profil Klett natjecanje ''Kako su strani jezici obogatili vaš 緄vot?'' prepoznaju鎖 vrijednost sljede鎖h ''blaga'':

- iskustva istra緄vanja (Google translate, https://edl.ecml.at),

- razvijanja manualnih vještina i sposobnosti rješavanja problema,

- dijeljenja ideja i prihva鎍nja izazova (''How to make origami fish'' youtube tutorials),

- planiranja i organiziranja zadataka izme饀 razli鑙tih razreda (4., 5., 6., 7., 8. u razdoblju od više od dva tjedna),

- primjene tehnologije (ure餴vanje kratkog video zapisa: EDL 2022: ''A message in a bottle: PEACE'' (a short video))

- zajedni鑛og dru緀nja i u鑕nja stranih jezika;

Ovim putem pohvaljujemo u鑕nice Magdalenu Loknar (7.C), Lanu Petranovi (7.C) i Gloriu Popovi (5.C) na idejama i dijeljenju znanja oko ure餴vanja kratkog videa. Zahvaljujemo svima na sudjelovanju (u鑕nicima i u鑕nicama, te njihovim roditeljima i svim nastavnicama), razrednici 4.A Maji Huis, pomo鎛ici u nastavi Vanesi Klanjš鎒k i nastavnici Mariji Šar鑕vi na pomo鎖 oko prikupljanja radova i postavljanja izlo綽i u PŠ Veliškovci, te nastavniku Informatike, Tomislavu Mili鎢 i pedagoginji Dajani Vinkovi na njihovoj informati鑛oj podršci.

Nadamo se da 鎒te barem uz nekoliko slika i kratak video uradak u緄vati u blagu koje je obogatilo naš ''EDL 2022'' ove školske godine.

Organizatorice i mentorice: Lucija Begonja, Inga Jurlina, Anna Maria Popovi, Tanja Vu鑛ovi