10 godina GLOBE programa
Autor: Dajana Vinkovi, 27. 6. 2022.

Povodom 10 godina GLOBE programa koji provodimo u našoj školi, pripremili smo izlo綽u postera sa u鑕ni鑛im istra緄va鑛im projektima koji predstavljaju vrhunac i najva緉iji dio ovog programa i rada naših u鑕nika. Izlo綽u smo postavili u školi i nakon toga u Gradskoj upravi Beliš鎒 kako bismo predstavili GLOBE program u鑕nicima, nastavnicima i gra餫nima.

Svaki poster sadr緄 istra緄va鑛i rad koji je predstavljen na dr綼vnoj smotri GLOBE škola. Projekti prate etape znanstvenog rada i tu se ostvaruje vizija ovog programa o suradnji znanstvenika i u鑕nika na poboljšanju postignu鎍 u鑕nika u znanosti i poboljšanju Zemljinog okoliša na lokalnoj, regionalnoj i globalnoj razini.

Svaka tema odabrana za istra緄vanje rezultat je naših mjerenja obavljenih u školskom dvorištu ili okolici škole. Teme su odabrane tako da unaprje饀ju naš okoliš i lokalnu zajednicu pa obra饀ju podatke o rijeci Dravi, listanju drve鎍 u školskom dvorištu, utjecaju klimatskih promjena i sl.

U ovih 10 godina u GLOBE bazu podataka poslali smo više od 30 000 podataka i sudjelovali na 8 dr綼vnih smotri. Ove godine u znanju osvojili smo 7. mjesto u orijentacijskom natjecanju, a prije dvije godine bili smo 2. u dr綼vi. Tri istra緄va鑛a rada iz 2016., 2018. i 2019. godine nagra餰ni su na dr綼vnom natjecanju kao izvrsna, a dva smo predstavili i na IVSS-u (Me饀narodnom virtualnom znanstvenom simpoziju).

U školi obilje綼vamo va緉ije eko datume, brinemo o okolišu, sudjelujemo i organiziramo eko akcije u školi i lokalnoj zajednici, sudjelujemo u GLOBE kampanjama kao npr. Europska fenološka kampanja gdje pratimo pupanje i listanje autohtonog drve鎍, lipe, breze i trešnje zadnjih šest godina.

Spajamo korisno i ugodno te nam je svaki dan zeleni dan jer brinemo za okoliš!

Nastavnica: Lidija Tivanovac