Obilje緀n Me饀narodni dan obitelji
Autor: Dajana Vinkovi, 18. 5. 2022.

Osim uklju鑙vanja u proslavu 138. ro餰ndana našeg grada, Društvo "Naša djeca" grada Beliš鎍 je u svibnju odr綼lo vrlo zanimljivu radionicu povodom Me饀narodnog dana obitelji koji se u cijelom svijetu obilje綼va 15. svibnja. U suradnji s Udrugom "Kotli鑑ri" te Udrugom ZUM, u ponedjeljak, 16. svibnja, za u鑕nike 2.d razreda i njihove roditelje odr綼na je kreativna radionica ukrašavanja vo鎍.

Nakon pozdravnih rije鑙 u鑙teljice Anite Korov te predsjednice i dopredsjednice beliš鎍nskog DND-a Emme Torjanac i Monike 衞gaš, majstori kotli鎍, ali i ukrašavanja hrane Josip Vu鑕ti Vu鑛o i Antun Kuku鑛a, djeci i roditeljima su pokazali što se sve mo緀 napraviti s vo鎒m kako bi ono bilo lijepo za vidjeti i zdravo za pojesti, a sve je to fotoaparatom zabilje緄o tajnik udruge ZUM Dubravko Mari鑙. Dva školska sata koje su u鑕nici i roditelji proveli na otvorenom u središtu Beliš鎍, umjesto u školskim klupama, završena su vo鎛om okrjepom uz 緀lju za što više ovakvih doga餫nja, koja 鎒, baš kao za Me饀narodni dan obitelji, i u druge dana spojiti generacije naših sugra餫na u korisnim i zdravim, a opet zabavnim aktivnostima.

Tijekom osamdesetih godina prošloga stolje鎍, Ujedinjeni narodi po鑕li su posve鎖vati posebnu pozornost pitanjima vezanima za obitelj.  Nakon brojnih rezolucija Ekonomskog i socijalnog vije鎍 i u koordinaciji s ostalim me饀narodnim organizacijama, Op鎍 skupština Ujedinjenih naroda je 1990. godinu proglasila Me饀narodnom godinom obitelji, a od 1993. godine se 15. svibnja obilje綼va kao Me饀narodni dan obitelji. Ovaj dan pru綼 priliku za promicanje svijesti o pitanjima koja se odnose na obitelj i proširivanje znanja o društvenim, ekonomskim i demografskim procesima koji utje鑥 na obitelji.  Cilj ovogodišnje teme, “Obitelji i urbanizacija”, jest promicanje svijesti o va緉osti odr緄vih urbanih politika prilago餰nih obitelji. Urbanizacija je jedan od najva緉ijih megatrendova koji oblikuju naš svijet te 緄vot i svakodnevicu obitelji diljem svijeta. Odr緄va urbanizacija povezana je s postizanjem nekoliko ciljeva odr緄vog razvoja, kao što su iskorjenjivanje siromaštva, zdrav 緄vot i blagostanje, sigurnost i uklju鑙vost u gradovima i ostalim naseljima te smanjenje nejednakosti.

Tekst: Monika 衞gaš