European Day of Languages 2021.
Autor: Dajana Vinkovi, 6. 10. 2021.

Znate li pozdraviti nekoga na 5 jezika unutar jedne minute?

Mo緀te li re鎖 “Volim te!” na 5 jezika unutar jedne minute?

Brojite li od 1-10? A jeste li u stanju izbrojiti od 1-10 na 3 jezika unutar 1
minute?

Ovakva i sli鑞a pitanja postavljali smo sebi u sklopu obilje綼vanja Europskog dana jezika.

U prošla dva tjedna u鑕nici i u鑕nice 8.A, 8.B, 8.C, 8.D, 6.C, 6.E i 4.C razreda ukratko su se  putem Teams-a upoznali s ovogodišnjim ''Priru鑞ikom za jezi鑞e izazove tajnog agenta'' (''The secret agent's handbook of language challenges''), izvor: https://edl.ecml.at/

Pokušavali su tijekom jednog školskog sata izmisliti svoje kreativno agentsko ime, upoznati sa strukturom svih ''50+1 jezi鑞ih izazova'' i vremenskim okvirom zadataka, te prihvatiti i usmeno i slušanjem isprobati barem jedan-tri od svih izazova.

Podsjetimo se (prema iznad navedenom izvoru), glavni ciljevi Europskog dana jezika su:
• podizati svijest o va緉osti u鑕nja jezika,
• promovirati bogatu jezi鑞u i kulturnu raznolikost koja postoji u Europi,
• poticati cijelo-緄votno u鑕nje jezika u školi i izvan nje;

Zanimljivo je bilo primijetiti 鑑k i kod mla餴h generacija u鑕nika i u鑕nica, da znaju puno više nego što su o鑕kivali, da mogu re鎖 puno više pozdrava/izraza/brojeva nego što su mislili (neki uz manju pomo kolegica i kolega te nastavnice ili istra緄vanje i prijevod na google translate), a prije svega, mogu to u鑙ni u puno kra鎒m vremenu nego što je zadano!

Uz spomenuti ''Priru鑞ik (Handbook)'' u鑕nici i u鑕nice putem Teams-a dobili su i sljede鎒:

- ''20 things you might not know about Europe's languages'' te op鎒 podatke o EDL i ciljevima obilje綼vanje Europskog Dana Jezika 2021,,

- ''You can learn languages, too! Tips on how you can learn languages successfully'' (''I ti mo緀š u鑙ti jezike! Savjeti za uspješno u鑕nje jezika''),

- multilingual EDL poster;

Neki od materijala nalaze sa na razrednim pano a neki su tako餰r izlo緀ni i u glavnom hodniku škole OŠ Beliš鑕 za sve druge zainteresirane razrede.

Uz odobrenje ravnatelja Darka Kova鑑, navedene razrede tijekom prvog polugodišta dodatno 鎒 sudjelovati u izabranim jezi鑞im izazovima.

Jezi鑞i agenti, na posao!

U鑕nici podru鑞e škole Veliškovci (5., 7., 8. razred) sudjelovali su u Europskom danu jezika tako što su se zabavili riješavaju鎖 Kahoot kvizove vezane uz temu European Day of Languages i prigodne radne listi鎒. Na taj na鑙n upoznali su se s jezicima europe i nau鑙li još neke dodatne zanimljivosti. U鑕nici 5. razreda okušali su se i u kreativnom zadatku predstavljanja zemalja, njihovih zastava i jezika.

Vaše jezi鑞e tajne agentice

Anna Maria Popovi i Sara Bere鑙