Zanimljivosti o Bo緄鎢 koje mo綿a ne znate
Autor: Dajana Vinkovi, 22. 12. 2011.

Bo緄 je najpoznatiji krš鎍nski blagdan i svi u緄vamo u ki鎒nju bora, paljenju lampica te bo緄鎛im pjesmama. Saznajte kako je nastao obi鑑j ki鎒nja bora te još mnoštvo drugih manje poznatih bo緄鎛ih 鑙njenica.

Kako je nastao obi鑑j ki鎒nja bora?

U Njema鑛oj u srednjem vijeku su Nijemci kitili tzv. rajsko drvo s jabukama, popularno u predstavi o Adamu i Evi koja se odr綼vala 24. prosinca. Dugo vremena nakon toga drvce se po鑕lo kititi drugim, ukrasnim predmetima.

Bo緄鎛o drvo, koje je zeleno cijele godine, simbol je nade i vje鑞og 緄vota krš鎍na. Vrh drva gleda prema raju, a zvijezda koja se stavlja na vrh drva simbol je zvijezde koja je vodila tri kralja do Betlehema. Svijetla na bo緄鎛om drvu predstavljaju Isusa i njegovo svijetlo.

Kad su izumljene prve bo緄鎛e lampice?

Tri godine nakon što je Thomas Edison izumio 綼rulju 1879. godine, Edward H. Johnoson, Edisonov suradnik, napravio je prve bo緄鎛e 綼ruljice i ponosno ih objesio u svom stanu u New Yorku, gdje su izazvale pravu senzaciju. Nekoliko godina kasnije po鑕la je masovna proizvodnja bo緄鎛ih lampica.

Na koliko se misa ide na Bo緄?

Iako 鎒 ve鎖na vas u緄vati u snovima u toplini svog kreveta, vaši 鎒 bake i djedovi mo綿a razmišljati o tome kako se organizirati da stignu na 鑑k tri mise, koje se tradicionalno odr綼vaju na Bo緄.

To su polno鎘a, zatim rana jutarnja misa (zove se pastrica, zornica ili mala misa), na kojoj se obi鑞o ide na pri鑕st, te tre鎍 misa - poldanica ili vela misa.

Koja je najprodavanija bo緄鎛a pjesma ikada?

'White Christmas' Binga Crosbyja!

Koji je naj bo緄鎛i film?

Vjerojatno najomiljeniji film koji vezujemo uz bo緄鎛e blagdane je klasik Franka Capre iz 1946. godine '甶vot je lijep' (It's a Wonderful Life) s Jamesom Stewartom u glavnoj ulozi. To je pri鑑 o 鑟vjeku iz idili鑞og gradi鎍 Bedford Fallsa koji je nezadovoljan svojim 緄votom, a zapravo ne shva鎍 da mu je 緄vot lijep. Zato ga posje鎢je jedan an餰o...

Gdje je nastala biljka bo緄鎛a zvijezda?

U vrijeme bo緄鎛ih blagdana u skoro svakom domu nalazi se biljka euforbija, popularnija kao bo緄鎛a zvijezda. Na餰na je u Meksiku 1834. godine. U prirodi, to je grm koji raste i do pet metara, a sredinom 20. stolje鎍 ameri鑛i znanstvenici su razvili verziju ove biljke koja mo緀 緄vjeti u sobnim uvjetima.

Bo緄鎛a zvijezda treba dosta svjetla, a temperatura mora biti bar 12, najviše oko 25 Celzijevih stupnjeva. Biljka zahtijeva veliki postotak vla緉osti u zraku, pa je treba prskati svaki dan. Ako joj listovi po鑞u 緐tjeti, a zatim otpadnu i osuše se, razlog tome je visoka temperatura u prostoriji, suh zrak i pretamno mjesto na kojem se nalazi. Ako cijela biljka klone, kriv je propuh, te je valja maknuti na neko pogodnije mjesto.

Zašto se prije Bo緄鎍 sije pšenica?

Obi鑑j sijanja bo緄鎛e pšenice kao simbola obnove 緄vota i plodnosti kod katolika dio je bo緄鎛e tradicije. Sam obi鑑j pretkrš鎍nskog je porijekla, ali danas ima krš鎍nsku simboliku, a svrha mu je blagoslov ljetine.

Zanimljivo je da ovog obi鑑ja nema u protestantskim zajednicama i velikom dijelu Europe, pa je, osim uz Portugal i ju緉u Italiju, on vezan još samo za hrvatsko podneblje.

Što simbolizira bo緄鎛i vijenac?

Bo緄鎛i vijenac svojim nas oblikom podsje鎍 na krunu od trnja koju je nosio Isus. Zelenilo vijenca simbol je vje鑞og 緄vota krš鎍na, a vijenac je ukrašen crvenim trakama koje ozna鑑vaju sve鑑nost blagdana.

Kada su se po鑕le slati bo緄鎛e 鑕stitke?

Izum bo緄鎛ih 鑕stitaka-razglednica pripisuje se grofu Nikoli Monte Mellini, koji je godine 1709. napisao neke stihove i re鑕nice s lijepim 緀ljama i 鑕stitkama, pa ih poslao rodbini i znancima. Ova zamisao bila je prihva鎒na, ali se proširila tek u sljede鎒m stolje鎢, kada su dvije tiskare u Milanu po鑕le prodavati razglednice s bo緄鎛im crte緄ma.

Izvor: www.tportal.hr