22. travnja - Dan planeta Zemlje
Autor: Dajana Vinkovi, 22. 4. 2014.

Dan 22. travnja obilje綼va se diljem svijeta kao Dan planeta Zemlje, dan na koji osobitu pa緉ju posve鎢jemo o鑥vanju okoliša i prirodnih bogatstava našeg planeta.

Dan planeta Zemlje je prvi puta obilje緀n 22. travnja 1970. u SAD-u, s po鑕tkom bu餰nja svijesti o o鑥vanju okoliša i utjecaja ljudskog djelovanja na prirodu. Ameri鑛i senator Gaylord Nelson godinu se dana prije zgrozio nad posljedicama izljeva nafte uz obalu Kalifornije te je, vrativši se u ameri鑛i parlament, izborio da se 22. travnja proglasi nacionalnim danom proslave planeta Zemlje.

U Hrvatskoj se Dan planeta Zemlje organizirano obilje綼va od 1990. Ta je svjetska manifestacija dobila svoj slu綽eni oblik 1992. na Konferenciji UN-a o okolišu i razvoju u Rio de Janeiru na kojoj je sudjelovao velik broj predstavnika vlada i nevladinih udruga koji su uskladili dalekose緉i program za promicanje odr緄vog razvoja. Od te se godine Dan planeta Zemlje sve više obilje綼va i u drugim dr綼vama svijeta, pa tako u manifestacijama organiziranim tim povodom sudjeluje i po 200 milijuna ljudi. Ove je godine naglasak na sve primjetnijim klimatskim promjenama, pa je cilj kampanje UN-a 2007. zasaditi milijardu stabala diljem našeg planeta i tako pove鎍ti javnu svijest u djelovanju protiv klimatskih promjena.

Iskoristimo ovaj dan da promislimo o posljedicama svog djelovanja na svijet oko nas i što mo緀mo u鑙niti da te posljedice ubla緄mo ili 鑑k eliminiramo. Za po鑕tak, evo nekoliko jednostavnih savjeta za svakodnevnu primjenu:

• Reciklirajte i odvajajte ku鎛i otpad - staklo, limenke, plastiku, papir, pa i biootpad mogu鎒 je preraditi i ponovno upotrijebiti
  • Zamijenite obi鑞e 綼rulje štednima – pri tome naglasak nije na uštedi novca nego energije!
  • Ugasite vodu kada perete zube ili vam nije nu緉o da curi
  • Uštedite vodu i energiju tuširaju鎖 se minutu kra鎒 nego obi鑑vate
  • Kupujte proizvode u ve鎖m pakiranjima – tako 鎒 otpada od ambala緀 biti manje
  • Kupujte ure餫je koji štede energiju
  • Obucite d緀mper i smanjite grijanje u ku鎖 u zimskim mjesecima za 2 stupnja
  • Prije nego što upalite ure餫j za klimu promislite bi li i otvoreni prozor mogao pomo鎖
  • Posadite jedno stablo godišnje – biljke konzumiraju štetne atmosferske plinove i proizvode kisik koji nam je potreban za disanje
  • Nastojite perilicu za rublje i su餰 uklju鑙ti samo kada su zaista pune – štedi energiju i vodu
  • Koristite javni prijevoz, vlakove i bicikle kada god je to mogu鎒
  • Kada idete autom, nastojite prijevoz podijeliti i s drugima koji idu u vašem pravcu
  • Pazite da vam gume na autu budu optimalno napumpane zrakom – uštedit 鎒te gorivo i u atmosferu odaslati manje štetnih plinova.

Izvor: skole.hr