Sretan vam Me饀narodni dan sre鎒 i dolazak prolje鎍!
Autor: Dajana Vinkovi, 20. 3. 2014.

Ujedinjeni su narodi, prije tri godine, odlu鑙li da se 20. dan o緐jka slavi kao Me饀narodni dan sre鎒, a kako nam danas sti緀 i prolje鎒, mnogima je to dovoljan razlog za sre鎢. Prolje鎒, naime, ve godinama sti緀 20. o緐jka, usprkos svemu što smo u鑙li u školama, pa 鎒 i danas ulicama Osijeka prošetati u 17 sati i 57 minuta.

Zamisao o Me饀narodnom danu sre鎒 potekla je od UN-ovih predstavnika Kraljevine Butan. Tamo su, u vrletima planine Himalaje, koja je svojevrsna kolijevka mnogih kvalitetnih globalnih duhovnih pokreta,  sedamdesetih godina prošlog stolje鎍 uveli novu mjeru nacionalnog blagostanja koja se nije mjerila u materijalnim bogatstvima nego u osje鎍ju sre鎒 u narodu, poznata kao "bruto nacionalna sre鎍". Butanski premijer Jigme Thinley je prije dvije godine ustvrdio kako se nada da 鎒 "do 2015. godine me饀narodna zajednica usvojiti novu paradigmu odr緄vosti koja se temelji na promicanju istinske ljudske dobrobiti i sre鎒, a koja 鎒 u isto vrijeme omogu鎖ti svih vrsta s kojima dijelimo ovaj planet".

Prolje鎒 2014.

Astronomi pomno ra鑥naju ravnodnevice i one se gotovo cijelo stolje鎒 ne鎒 poklapati s kalendarom. Promjena bi, ka緐, zbunila 鑟vje鑑nstvo, pa 鎒 ostati kalendari s greškom. Naime, usprkos slu綽enom nadnevku po鑕tka prolje鎍, 21. o緐jka, koji je upisan u naše kalendare pa i u školske ud綽enike i pam鎒nje generacija u鑕nika, ovo godišnje doba ve godinama u stvarnosti po鑙nje dan ranije, 20. o緐jka. Iako 鎒 razmimoila緀nje u pravom i kalendarskom po鑕tku prolje鎍 trajati još gotovo stotinu godina, astronomi, koji su po opisu posla zadu緀ni za ra鑥nanje vremena, ne smatraju da bi u postoje鎒m kalendaru bilo što trebalo mijenjati.

Uskla餴vanje kalendara na kakav smo navikli s astronomskim prora鑥nima o po鑕tku godišnjih doba unijelo bi, ka緐, nepotrebnu pomutnju u dobro ustrojen model ra鑥nanja vremena kakav danas imamo. Po鑕tak prolje鎍, kao i po鑕tak jeseni, poklapaju se s ravnodnevicom ili ekvinocijem, pojavom u astronomiji kada Zemljina os nije nagnuta ni od ni prema Suncu, a središte Sunca nalazi se u ravnini Zemljinog ekvatora. Sunce na svom prividnom gibanju po ekliptici prolazi kroz proljetnu to鑛u u trenutku proljetne ravnodnevice i jesensku to鑛u u trenutku jesenske ravnodnevice. Od 2008. do 2101. godine, proljetna ravnodnevica pada 19. ili 鑕š鎒 20. o緐jka.

Po鑕ci godišnjih doba se, po principu ciklusa malih promjena, ponavljaju svakih 400 godina. Dogodi se da prolje鎒 mo緀 pasti 21. o緐jka, ponekad 20. o緐jka, a nekad, ali rijetko, 鑑k i 19.o緐jka. To 鎒 se, na primjer, po našim prora鑥nima dogoditi 2096. godine, kada 鎒 prolje鎒 po鑕ti 鑑k dva dana prije kalendarskog.

Izvor: skole.hr