GLOBE program u na筼j 筴oli
Autor: Dajana Vinkovi, 21. 2. 2014.

Program GLOBE je znanstveno obrazovni program kojega je na Dan planeta Zemlje 1994. predstavio ameri鑛i potpredsjednik Al Gore. Hrvatska je bila me饀 prvim zemljama koje su pristupile ostvarivanju tog svjetskog programa. Program je prvenstveno namijenjen u鑕nicima i obuhva鎍 opa綼nja u prirodi. U to su uklju鑕ni razli鑙ti projekti, mjerenja, pupanja, cvjetanja i opa綼nja.

Naša škola uklju鑕na je u GLOBE program od 2011. godine. Uz pomo male meteorološke stanice koja se nalazi u našem školskom dvorištu, u鑕nici svakodnevno mjere maksimalnu, minimalnu i trenuta鑞u temperaturu zraka. Uz temperaturu mjere i naoblaku, tip oblaka, tragove kondenzacije, koli鑙nu oborina, visinu snijega i temperaturu tla.
Prate listanje autohtonog drve鎍 i vrijeme pupanja jorgovana.Osim toga, svakih nekoliko dana mjere kiselost (pH ) i temperaturu  vode rijeke Drave.
Ove godine posvetili su pa緉ju i šumama u našemu kraju. Posjetio nas je upravitelj šumarije Valpovo, Dalibor Tonc,  te su nešto saznali o vrstama drve鎍 koje raste u našim šumama, njihovim nametnicima te kako se šume obnavljaju i  pomla饀ju.
Inspirirani razli鑙tim saznanjima o drve鎢, odlu鑙li su napraviti projekt  u okolišu škole pod nazivom „NAMETNIK U ŠKOLSKOM DVORIŠTU“.
Radi se o IMELI. Naime, izbrojali su sva drve鎍 u školskom dvorištu, izdvojili one s imelom i  došli do brojnih zaklju鑑ka i spoznaja.
U našoj školi trenutno ima 8 GLOBOVACA -7.r.-Matea Fu鑛ar, Gabi Bu鑑nac, Martina Graša, Katarina Sopek, Inga Jutriša, Borna Kriškovi, Dominik Tadi i Antun Korpar, a  predvodi ih nastavnica prirode,biologije i kemije Lidija Tivanovac.

Gabi Bu鑑nac