presko膷i na sadr啪aj

Osnovna 筴ola Ivana Kukuljevi鎍 Beli规e

Login
 

 

 

Prilo緀ni dokumenti:
Upute za ucenike i roditelje.pdf

"VRIJEME JE ZA ㎏OLSKI OBROK 2"

 

PROJEKT: Osiguravanje školske prehrane za djecu u riziku od siromaštva (2018/2019.)

Prilo緀ni dokumenti:
VRIJEME JE ZA SKOLSKI OBROK 2.pdf

VRIJEME JE ZA ㎏OLSKI OBROK 3


Prilo緀ni dokumenti:
Kratak opis projekta- za WEB.docx

IDEMO U SREDNJU

 

 

GRAD BELI┢E

 

 

 

Kalendar
« Svibanj 2024 »
Po Ut Sr Pe Su Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
Prikazani doga餫ji

E lektire

Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispi筰 鑜anak Po筧lji prijatelju
Badnjak
Autor: Dajana Vinkovi, 24. 12. 2013.

Unošenje badnjaka i rasprostiranje slame pod blagdanski stol uz zvukove bo緄鎛h pjesama, jedan je od obi鑑ja koji se ve緀 uz samu Badnju no. Danas se u Hrvatskoj ta tradicija zadr綼la tek ponegdje, dok je ostao više prisutan obi鑑j postavljanja jaslica koje pribli綼vaju doga餫j Bo緄鎍, Isusova ro餰nja.


Na dobro vam došla badnja ve鑕r!

Dan uo鑙 Bo緄鎍 nosi naziv Badnjak, ime mu dolazi od rije鑙 bdjeti, jer se na badnju ve鑕r bdije pobo緉o 鑕kaju鎖 Kristovo ro餰nje. Kako se u badnjoj no鎖 bdije,va緉u ulogu ima svjetlo. Neizostavne su još iz davnina uobi鑑jene bo緄鎛e svije鎒, a skoro u pravilu je u hrvatskim krajevima posebno za ovu priliku napravljena svije鎍 - svije鎍 voštanica. Badnjak je i panj koji se na taj dan unosi u ku鎢 i stavlja na ognjište. U nekim se krajevima u ku鎢 unosi jedan, a u nekima tri panja. Tri su panja simbol Svetog Trojstva, a njihovim se 綼rom pripaljuju sve svije鎒 u ku鎖. Panjevima koji tinjaju obi鑞o bi se dodavalo malo hrane s blagdanskog stola i vina koje se pilo. Vjerovalo se da 鎒 vatra velikih panjeva donijeti dobro cijelom domu i svim uku鎍nima. Slama se kao znak Bo緄鎍 odr綼la znatno du緀 od panjeva. Postavljala se pod stol uz zvukove bo緄鎛ih pjesama. Na slami se sjedilo i pri鑑lo sve do odlaska na polno鎘u, a 鑕sto se na njoj i spavalo. Kad se unese slama i badnjaci, zapo鑙nje bdijenje. Vrhunac badnjeg bdjenja jest proslava polno鎘e. Bdjenje po鑙nje uve鑕r, kad se obitelj okuplja oko stola, još uvijek s posnim jelima, i unošenjem badnjaka i slame kad kako je to obi鑑j u nekim hrvatskim krajevima - doma鎖n pozdravlja uku鎍ne pozdravom koji naviješta skori Bo緄 "Faljen Isus! Na dobro vam došla badnja ve鑕r"! Na taj pozdrav slijedi odgovor: "I s tobom zajedno!“ Na Badnjak nema objeda, jer se posti do ve鑕ri, a jede se samo nave鑕r, ali i tada samo nemrsnu hranu. Ve鑕ra na Badnjak je posna.

Simboli Bo緄鎍
Badnjak je mlado, hrastovo ili cerovo drvo, koje se na Badnji dan rano ujutro sije鑕 i donosi pred ku鎢. Uve鑕, uo鑙 Bo緄鎍, badnjak se presijeca i zajedno sa slamom unosi u ku鎢. S badnjaka se uzimao 綼r kojim su se palile svije鎒 i vatra na ognjištu. Dok je panj badnjak morao uzmaknuti iz tradicijskih obi鑑ja i obreda, slama se kao znak Bo緄鎍 mnogo dulje odr綼la .Ona se unosi i posipa  po cijeloj ku鎖. Prema narodnom vjerovanju, slama se unosi zato što je i Isus ro餰n na slami.U seoskim ku鎍ma slama na podu le緄 i po tri dana, a u gradovima ova je simbolika svedena na rukohvat slame koja se postavlja uz panj badnjak. Badnjak u gradu sa鑥vao je tako samo dijeli seoskih tradicija, a slavi se uz bo緄鎛o drvce, uz ku鎛e jaslice, uz pjevanje ili slušanje bo緄鎛ih pjesama i uz posebno pripravljenu ve鑕ru. Najva緉ije je  bdjenje u iš鑕kivanju polno鎘e.

Izvor: http://zena.hr/bozic/clanak/ostalo/u_predvecerje_bozica/260

 





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispi筰 鑜anak Ispi筰 鑜anak | Po筧lji prijatelju Po筧lji prijatelju ]
presko膷i na navigaciju