2016-05-11 15:30:46

Rijedak fenomen: Merkur prolazi ispred Sunca

Dana  9. svibnja 2016. astronomska skupina Anonymus iz Valpova omogućila je učenicima naše škole promatranje prolaska Merkura ispred Sunca. Taj događaj ponavlja se samo 13 ili 14 puta u stoljeću. Zadnji put dogodio se  2006., a priliku za sljedeće promatranje imat ćemo tek 2019. i 2032., i to samo u slučaju lijepog sunčanog vremena. 

Ovaj fenomen nemoguće je, ali i opasno promatrati golim okom. Iznimno je opasno gledanje kroz dalekozore i slične instrumente bez upotrebe odgovarajućih filtera. Samo dijelić sekunde dovoljan je za trajna oštećenja na oku.

Teleskop je postavljen na stalak na osunčanu betonsku površinu ispred školskog dvorišta u 15.30 i učenici su se izmjenjivali gledajući u teleskop sljedećih sat vremena. Denis Vida iz astronomskog društva Anonymus sve je nehotične pomake teleskopa redovito ispravljao ponovnim namještanjem vijaka i izoštravanjem slike. Učenici su mogli vidjeti siluetu Merkura kao potpuno crnu i okruglu točkicu na Sunčevom disku.

Tranzit Merkura započeo je u 13.12 sati i Merkuru je trebalo 7 i pol sati za prolazak preko cijele površine Sunca. Merkur je najmanji i najbliži planet Suncu od 8 planeta Sunčevog sustava. Gledano sa Zemlje, Merkuru je potrebno skoro 116 dana da napravi putanju  oko Sunca. On ima izrazito izduženu eliptičnu stazu, a prosječna udaljenost Merkura od Sunca iznosi malo manje od 58 000 000 km. Merkurova orbita leži u ravnini sa Zemljinom orbiti, ali zbog blizine Sunca rijetko je u povoljnom položaju za promatranje.


Osnovna škola Ivana Kukuljevića Belišće