Osnovna škola Ivana Kukuljevića Belišće

Priloženi dokumenti:

"VRIJEME JE ZA ŠKOLSKI OBROK 2"

VRIJEME JE ZA ŠKOLSKI OBROK 3

GRAD BELIŠĆE

« Ožujak 2024 »

Međunarodni dan žena u PŠ Veliškovci
Autor: Tomislav Milić, 9. 3. 2020.

Prošle godine, Međunarodni dan žena smo u PŠ Veliškovci obilježili ovako.

Naša glavna poruka bila je da trebamo i moramo naučiti naše kćeri da razlikuju muškarce koji im laskaju od onih koji im daju komplimente, koji troše novac na njih od onih koji ulažu u njih, koji ih gledaju kao vlasništvo od onih koji ih gledaju kako ih treba gledati, koji žude za njima od onih koji ih vole, koji misle da su dar ženama od onih koji misle da su žene dar njima – i da trebamo i moramo naučiti naše sinove da budu takvi muškarci.

Ove godine, zamijetili smo koliko je Međunarodni dan žena postao nevažan, uz sve datume i teme koje nastojimo obilježiti i širiti svijest o njima. Ne radi se o dobivanju cvijeta koji će uvenuti, radi se o nečemu drugome… A to je da se gotovo svaka tradicija koja današnjoj mladeži emocionalno ni idejno ne predstavlja ništa – nastoji sačuvati, dok neke bezvremenske vrijednosti poput, eto, tih žena koje su potiho cijenjene (a glasno, nažalost, tek od pripadnica istog spola) – ne zaslužuju više onu tradicionalnu gestu darivanja cvijeta.

Zato smo, umjesto cvijeta, preporučili 8 knjiga umjesto cvijeća i rekli ponešto i općenito o spisateljicama koje su promijenile književnost.

Dotakli smo se i teme o Muzeju prekinutih veza u Zagrebu, koji omogućuje svim ljudima da prebole emocionalni krah donacijom predmeta koji ih podsjećaju na propalu ljubavnu vezu, na temelju čega Muzej prekinutih veza upravo na taj način izgrađuje svoju zbirku. Svakako smo se zapitali i što bismo osobno donirali :)

Školska knjižničarka je imala monolog o ženama i ženstvenosti, a kako je izgledao ovogodišnji pano i koja je bila ovogodišnja poruka svim djevojčicama, djevojkama i ženama, možete vidjeti ovdje.

Puno pozdrava iz PŠ Veliškovci!